CZĘŚĆ IX. ZINTEGROWANY MONITORING ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO


1. Cele i zadania ZMŚP

Środowisko przyrodnicze ulega ciągłym zmianom, które mają charakter naturalny, gdy związane są z procesami sukcesji lub antropogeniczny, gdy związane są z stale nasilającym się wpływem człowieka na poszczególne składniki przyrody. Zmiany dokonują się w środowisku przyrodniczym chociaż mają przebieg powolny i są rozłożone w czasie często prowadzą do katastrofalnych skutków. Dlatego niezbędne jest poznanie mechanizmów funkcjonowania środowiska przyrodniczego oparte na znajomości jego rozwoju w przeszłości, rozpoznania stanu aktualnego i umiejętności określenia tendencji rozwoju w przyszłości. Konieczna jest zatem stała, systematyczna obserwacja funkcjonowania poszczególnych elementów środowiska przyrodniczego oraz krajobrazu jako całości.

Zintegrowany Monitoring Środowiska Przyrodniczego (ZMŚP) jest podsystemem Państwowego Monitoringu Środowiska, jego cele są następujące:
- rejestracja i analiza krótko i długookresowych zmian zachodzących w geoekosystemach pod wpływem zmian klimatu, zanieczyszczeń i innych przejawów ingerencji człowieka,
- ustalanie bilansu energetycznego i materialnego geoekosystemu, zmian jego struktury wewnętrznej,
- ustalanie relacji badanego geoekosystemu do systemów sąsiednich,
- przedstawianie prognoz i planów ochrony.

Podstawowym zadaniem ZMŚP natomiast jest monitorowanie zespołu elementów środowiska przyrodniczego w jego części biotycznej i abiotycznej w wytypowanych wzorcowych geoekosystemach [Kostrzewski, Mazurek, Stach 1995, Kowalkowski 1994]. Program, zatwierdzony przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, pozwala zbierać informacje jakościowe i ilościowe o poszczególnych elementach środowiska przyrodniczego, określać tendencje ich rozwoju, zagrożenia oraz na tej podstawie formułować wskazania działań ochronnych.

Program Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego zasadniczo różni się od monitoringów specjalistycznych wchodzących w skład systemu monitoringu państwowego. Przedmiotem jego zainteresowania jest bowiem geoekosystem (zlewnia rzeczna) jako podstawowa jednostka odniesienia przestrzennego. Zarówno z metodologicznego jak i metodycznego punktu widzenia istotną sprawą w programie ZMŚP jest określenie uwarunkowań funkcjonowania geoekosystemu (położenie geograficzne, budowa geologiczna, rzeźba, klimat, obieg wody, zbiorowiska roślinne i zwierzęce, wpływ człowieka) oraz jego struktury wewnętrznej. Przyjęty system pomiarowy pozwala ilościowo i jakościowo określać przebieg i natężenie procesów przepływu energii i obiegu materii w różnych układach taksonomicznych jednostek przestrzennych kształtujących geoekosystem. Ważnym składnikiem tego programu jest bieżąca rejestracja zmian użytkowania terenu w nawiązaniu do materiałów archiwalnych [Kostrzewski 1998].