CZĘŚĆ IV. GOSPODARKA ODPADAMI

Szybki rozwój przemysłu i zmieniające się technologie przemysłowe powodują powstawanie dużych ilości mas odpadowych o różnorodnym składzie chemicznym, niejednokrotnie bardzo szkodliwym dla środowiska naturalnego. Narastająca jednocześnie w szybkim tempie znaczna ilość odpadów komunalnych (w Polsce ok. 13 ml. ton rocznie) powoduje, że kwestia skutecznego i bezpiecznego systemu gospodarki odpadami urasta do rangi jednego z najważniejszych do rozwiązania w skali kraju problemu.
Istotnym instrumentem w prowadzeniu racjonalnej gospodarki odpadami winien być bank informacji posiadający takie dane, które mogłyby służyć jako podstawa do podejmowania określonych przedsięwzięć gospodarczych lub sterowania nimi i ustalania strategii w zakresie zapobiegania szkodom wynikającym z faktu powstawania i gromadzenia odpadów.

W chwili obecnej w polskim ustawodawstwie całość zagadnień dotyczących odpadów zawiera obowiązująca od 1 stycznia 1998 roku, dwukrotnie już nowelizowana ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o odpadach, (Dz. U. Nr 96, poz. 592. z późn. zm.) oraz ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622, z późn. zm), a także szereg aktów wykonawczych do tych ustaw.
Mocą rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 24 grudnia 1997 roku (Dz. U. Nr 162, poz. 1135) ustalono nową klasyfikację odpadów, w której wyodrębniono także listę odpadów niebezpiecznych.
Ustawa o odpadach pomimo, że wykazuje pewne niedoskonałości, zawiera szereg kompleksowych uregulowań w zakresie gospodarki odpadami. Określa bowiem zasady postępowania z odpadami, a w szczególności zasady zapobiegania powstawaniu odpadów lub minimalizacji ich ilości, usuwania odpadów z miejsc powstawania, a także wykorzystywania lub unieszkodliwiania odpadów w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz ochronę środowiska.

Obowiązująca ustawa jest tymczasowym aktem prawnym, który winien ulec zmianie przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Należy bowiem do pakietu ustaw, których uchwalenie jest niezbędne, aby nastąpiła pełna transpozycja prawa Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska do naszego systemu prawnego.
Wobec poważnego, zarówno w Europie jak i w Polsce, problemu z zagospodarowaniem odpadów, koniecznym jest, aby obok spójnego ustawodawstwa w trybie pilnym podjęte zostały radykalne działania zmierzające do prowadzenia racjonalnej gospodarki odpadami, co spowoduje ochronę środowiska przed ich negatywnym wpływem.