CZĘŚĆ IV. GOSPODARKA ODPADAMI

1. Pochodzenie odpadów

Jednym ze źródeł informacji o odpadach przemysłowych ich rodzajach, ilościach i sposobach postępowania z nimi jest Główny Urząd Statystyczny. Dane o odpadach z terenu województwa świętokrzyskiego, jakimi dysponuje GUS, pochodzą z 38 większych zakładów produkcyjnych, które spełniają jedno z dwóch kryteriów: wytwarzają co najmniej 1 tys. Mg odpadów rocznie lub posiadają nagromadzonych na swoim terenie 1 mln ton i więcej odpadów, bez względu na ilość ich powstawania w ciągu roku.
W roku 1999 w zakładach objętych sprawozdawczością GUS, zlokalizowanych na terenie województwa świętokrzyskiego, wytworzono 1 704,8 tys. Mg odpadów przemysłowych, co stanowiło 1,4% całej masy odpadów w Polsce. Dane te zawiera tabela 55. Ze względu na ilość wytwarzanych odpadów województwo zajmuje 12 miejsce w skali kraju (rys. 71). Uwzględniając natomiast nagromadzenie odpadów na składowiskach, na koniec 1999 r., (44 328,9 tys. Mg) region świętokrzyski zajmuje 7 miejsce wśród 16 województw (rys.72).

Dane GUS za 1999 r. wykazują zmniejszenie o 15,7% ilości odpadów wytworzonych w województwie w porównaniu do 1998 r. Mniej odpadów złożono na składowiskach (o 28%), więcej natomiast gromadzono tymczasowo co jest przejawem pozytywnym wskazującym na coraz szersze zainteresowanie ich zagospodarowaniem.

Największe ilości odpadów przemysłowych w województwie powstają: w zakładach energetyki cieplnej, wydobywczych i przetwórczych surowców skalnych oraz zakładach przemysłu rolno-spożywczego.
Pod względem ilości zdecydowanie przeważa grupa odpadów nieorganicznych, pochodzących z procesów termicznych - ok. 56,5% (962,9 tys. Mg). Odpady z elektrowni i innych zakładów energetycznego spalania paliw stanowią około 46% ogólnej masy odpadów powstających w województwie (łącznie 778,6 tys. Mg). O tak dużej masie odpadów, należących do tej grupy, w przeważającej mierze decydują mieszanki popiołowo-żużlowe powstające w Elektrowni w Połańcu. Do grupy odpadów nieorganicznych z procesów termicznych należą też między innymi odpady z hutnictwa żelaza i stali (8,0% ogółu wytworzonych odpadów), w tym pochodzące z Huty "Ostrowiec" S.A. oraz wytwarzane w mniejszych ilościach odpady z odlewnictwa żelaza (1,0%), z produkcji wyrobów ceramiki budowlanej (0,5%) i z produkcji spoiw mineralnych (1,3%).
Znacząca masa odpadów - 21,7% w stosunku do wytworzonych ogółem w województwie to odpady powstające przy poszukiwaniu i wydobyciu surowców mineralnych (370,5 tys. Mg), przy czym 18,2% stanowią odpady z wydobywania minerałów, a pozostałe 3,5% (59,9 tys. Mg) to odpady z fizycznej i chemicznej przeróbki surowców mineralnych. Duże ilości tych odpadów wytwarzają zakłady wydobywczo-przetwórcze skalnych surowców węglanowych zlokalizowane w rejonie tzw. "Białego Zagłębia".