VIII. LASY

1. Charakterystyka i rola lasów

Struktura własnościowa lasów województwa świętokrzyskiego


Lasy Państwowe Skarbu Państwa zarządzane przez jednostkę organizacyjną Lasy Państwowe administrowane są przez 19 nadleśnictw, podporządkowanych Regionalnym Dyrekcjom Lasów Państwowych: w Radomiu, Łodzi i Katowicach. Udział powierzchniowy lasów Skarbu Państwa zarządzanych przez poszczególne nadleśnictwa i regionalne dyrekcje Lasów Państwowych obrazuje tabela 81.
Granice nadleśnictw nie pokrywają się z granicami administracyjnymi województwa. Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa nadzorowane są przez Wojewodę Świętokrzyskiego i Starostów Powiatów: Buskiego, Jędrzejowskiego, Kazimierskiego, Kieleckiego, Koneckiego, Opatowskiego, Ostrowieckiego, Pińczowskiego, Sandomierskiego, Skarżyskiego, Starachowickiego, Staszowskiego i Włoszczowskiego.
Struktura własnościowa lasów prywatnych jest bardzo zróżnicowana. W skład lasów niepaństwowych wchodzą bowiem lasy należące do indywidualnych właścicieli, wspólnot gruntowo-leśnych, spółdzielni produkcyjnych i kółek rolniczych. Przeciętna powierzchnia przypadająca na jednego indywidualnego posiadacza lasu wynosi 0,90 ha i składa się często z kilka działek leśnych.

Struktura gatunkowa, wiekowa oraz siedliskowa drzewostanów

W lasach regionu świętokrzyskiego głównym gatunkiem panującym jest sosna, która zajmuje 72,9% powierzchni, a pozostała powierzchnia przypada na jodłę, dąb, brzozę, olszę, buk, świerk, jesion i topolę. Największą powierzchnię ok. 49% zajmują drzewostany w wieku 41-80 lat (III i IV klasa wieku).
Procentowy udział klas wieku przedstawiono na rysunku 94.
Struktura siedliskowa lasów państwowych jest bardzo urozmaicona. Przeważają nieznacznie siedliska lasowe, które zajmują 53,1 % powierzchni leśnej, pozostałą część stanowią siedliska borowe. Ze względu na wysoki udział zasobnych siedlisk boru mieszanego świeżego i lasu mieszanego warunki przyrodnicze sprzyjają produkcji leśnej. Zasobność drewna na 1 ha powierzchni zalesionej w lasach państwowych wynosi 209 m3. W odmiennej sytuacji znajdują się lasy niepaństwowe. W lasach tej kategorii własności, gatunkiem panującym jest również sosna, ale występująca na zdecydowanie słabszych siedliskach, głównie boru świeżego. Drzewostany do 40 lat zajmują aż 61 % ogólnej powierzchni. Zasobność drewna na 1 ha powierzchni zalesionej w lasach niepaństwowych wynosi 95 m3 i w przeliczeniu na jeden hektar jest przeszło 2 razy niższa niż w lasach państwowych. Jest to wynikiem zarówno struktury wiekowej i siedliskowej drzewostanów oraz formy zagospodarowania.