CZĘŚĆ X.
DZIAŁALNOŚĆ WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORATU OCHRONY ŚRODOWISKA W KIELCACH


1. Działalność kontrolna WIOŚ

W 1999 roku skontrolowano każdy z wymienionych zakładów.
Przeprowadzone działania pozwoliły na określenie sposobu i zakresu realizacji obowiązków nałożonych przez Wojewodów w celu zmniejszenia zakresu oddziaływania tych zakładów na środowisko.
Stwierdzono, że wszystkie jednostki poczyniły znaczne postępy w realizacji zadań proekologicznych. Cementownia "Nowiny" m.in. prowadziła intensywne prace modernizacyjne w zakładzie nr 2. Przebudowie uległa cała linia technologiczna jednego z pieców obrotowych, dokonano zmian w technologii transportu i załadunku cementu. Wszystkim działaniom towarzyszy równoległa modernizacja lub wymiana urządzeń ochrony środowiska. Pełna realizacja planów unowocześnienia cementowni do 2001 roku powinna spowodować jej skreślenie z "Listy 80". Natomiast Kopalnia Siarki "Grzybów", na której spoczywa obowiązek rekultywacji terenów, gdzie było prowadzone wydobycie siarki, wykonuje swoje zadania zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem. Dotychczas zlikwidowano odprowadzanie z terenu kopalni silnie zmineralizowanych ścieków o podwyższonym odczynie. Do końca 1999 roku zakończono rekultywację (o kierunku leśnym) i przekazano do użytkowania 204,1 ha byłych pól górniczych. Pozostałych 177 ha gruntów było w różnych fazach rekultywacji, a 165 ha oczekiwało na podjęcie prac, które mają być zakończone do grudnia 2003 roku. Trzeci zakład z "Listy 80" - Elektrownia w Połańcu prowadziła eksploatację instalacji odsiarczania spalin na blokach energetycznych nr 5 - 8, której budowa została zakończona w grudniu 1998 roku. Sfinalizowano również modernizację ostatnich bloków i remonty elektrofiltrów dzięki czemu zwiększono skuteczność instalacji odpylających. Przedsiębiorstwo zrealizowało także program ograniczania ilości odpadów składowanych na rzecz zwiększenia gospodarczego wykorzystywania wytwarzanych popiołów i żużli. Problemami jakie muszą być rozwiązane przez Elektrownię to przede wszystkim uruchomienie ciągłych, wiarygodnych pomiarów emisji zanieczyszczeń na poszczególnych emitorach oraz ograniczenie wielkości hałasu jaki przedostaje się z terenu zakładu do środowiska.
Zgromadzone materiały pokontrolne zostały wykorzystane przy aktualizacji danych dotyczących faktycznej działalności przedsiębiorstw oraz przy prowadzonej w I półroczu 2000 roku weryfikacji "Listy 80".
Na początku lat dziewięćdziesiątych, w każdym z województw, zostały sporządzone wykazy zakładów szczególnie uciążliwych dla środowiska w skali każdego województwa, tzw. "Listy wojewódzkie". Umieszczone na nich jednostki organizacyjne również znajdują się pod szczególną kontrolą wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.
Po wspomnianej zmianie granic administracyjnych, w województwie świętokrzyskim znalazło się 8 zakładów z "Listy" byłego województwa kieleckiego i 7 jednostek z byłego tarnobrzeskiego.
Działaniami WIOŚ objęto w 1999 roku wszystkie z tych zakładów. Dzięki przeprowadzonym kontrolom stwierdzono, w jakim stopniu poszczególne jednostki organizacyjne wywiązują się z nałożonych obowiązków ograniczenia stopnia oddziaływania na środowisko. Jednocześnie, na bieżąco, określano w zarządzeniach pokontrolnych niezbędne do wykonania zadania, które pozwoliłyby na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do otoczenia lub uporządkowanie spraw związanych z korzystaniem ze środowiska.